Kroniki z Warmii i Mazur - Kresowiacy
Przesiedlenia Polaków z Kresów w ramach repatriacji po 1945 roku spowodowały, że na Warmię i Mazury przyjechało z tamtych terenów wiele osób. Ich wspomnienia zgromadziło Muzeum Warmii i Mazur.
Repatriacja to niezwykle bolesny rozdział w powojennej historii Polski. Tysiące ludzi zmuszonych było do opuszczenia swoich domów na Kresach Wschodnich. Wielu z nich trafiło na Warmię i Mazury. Ich historie zgromadziło Muzeum Warmii i Mazur podczas realizacji projektu „Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach”. „Projekt kresowy rozpoczął się w 2009 roku, kiedy przyszła do nas pani Mirosława Aleksandrowicz, ówczesna przewodnicząca Federacji Rodzin Katyńskich i przyniosła do naszego muzeum dwa przedwojenne albumy swojej rodziny. Niestety nie chciała ich podarować do naszych zbiorów, aczkolwiek wyraziła chęć, że możemy je skopiować w dowolny dla siebie sposób i z nich korzystać” – opowiada dr Kinga Raińska z Muzeum Warmii i Mazur.
Aby to zrobić, muzeum potrzebowało sprzętu: skanerów i komputerów oraz kamer i mikrofonów, by nagrać wspomnienia Kresowiaków. Niezbędne było stworzenie pracowni do digitalizacji i przechowywania tych niezwykłych pamiątek. Pozytywnie rozpatrzony projekt i pozyskane w ten sposób fundusze pozwoliły na realizację przedsięwzięcia i ocalenie pamięci Kresowian.
Inicjatywa muzeum spotkała się z niezwykłą życzliwością dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich. Wielu z nich zgłosiło się samych, przekazywali sobie informacje o projekcie pocztą pantoflową. Dzięki temu udało się przeprowadzić około 40 wywiadów w studiu zaaranżowanym w jednej z sal muzealnych, niektórzy zapraszali dokumentalistów do swoich domów.
Bezcenne zbiory pamięci Kresowian znajdujące się w zasobach Muzeum Warmii i Mazur zostały udostępnione Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur. Dzięki temu niezwykłe pamiątki – ponad 7 tysięcy eksponatów: fotografii, dokumentów oraz wywiady przeprowadzone z dawnymi mieszkańcami Kresów – mogą dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców, a pamięć o historii tamtych ziem, która została zgromadzona w cyfrowych archiwach, przetrwa na długo.