Gertruda Augustin.

Gertruda Augustin to Mazurka, która od urodzenia mieszka w gminie Dąbrówno. Posłuchaj opowieści o jej życiu.

Gertruda Augustin to jedna z bohaterek Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur, projektu realizowanego przez Archiwum Państwowe w Olsztynie. Jest Mazurką. Urodziła się w 1929 roku w Odmach w gminie Dąbrówno, na terenie ówczesnych Prus Wschodnich. Pracowała w gospodarstwie, zajmowała się również szyciem.

W 1945 roku pani Gertruda była świadkiem wejścia armii sowieckiej do Prus Wschodnich. Razem z matką i 9-letnią siostrą chciała dostać się do Niemiec przez Ostródę. Nie udało się. W 1945 roku Gertrudę skierowano do pracy w PGR – kolejno w Elgnowie, Brzeźnie i Ruszkowie. Gospodarkę odzyskała w 1946 roku. Pieniądze z dzierżawy nie wystarczały na wszystkie potrzeby, dlatego pani Gertruda pracowała na gospodarce i dorabiała u sąsiadów. Później postanowiła pojechać do Ruszkowa, by uczyć się szyć. Tam poznała przyszłego męża.

Dziś mieszka w Odmach jako ostatnia z rodowitych Mazurek. Zobacz, jak sama opowiada o swoim życiu.

Bohater filmu

Author

Gertruda Augustin.

Gertruda Augustin to jedna z bohaterek Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur, projektu realizowanego przez Archiwum Państwowe w Olsztynie. Jest Mazurką. Urodziła się w 1929 roku w Odmach w gminie Dąbrówno, na terenie ówczesnych Prus Wschodnich.