Stanisław Kaźmierski

Przez całe życie mieszkał na Mazurach – choć jego rodzice wcale nie planowali tu zostać. Posłuchaj opowieści o życiu Stanisława Kaźmierskiego, jednego z bohaterów Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Stanisław Kaźmierski urodził się 17 kwietnia 1949 roku w Dąbrównie. Jego tata pochodził z Żuromina, a mama z Monachium. Rodzice pana Stanisława w Dąbrównie mieli zostać na dwa tygodnie, jednak gdy zamknięto granice, stracili szansę na wyjazd.

 

Warunki życiowe były kiepskie. Mama pana Stanisława po wojnie miała trudności z aklimatyzacją, głównie z powodu bariery językowej. Dobrze rozumiała się z Mazurami, gorzej z ludnością polską.

 

Po szkole podstawowej pan Stanisław uczył się do zawodu piekarza w Ostródzie. Podczas odbywania praktyk w Prabutach poznał żonę w wesołym miasteczku. Państwo Kaźmierscy mają trójkę dzieci. Pan Stanisław na emeryturę przeszedł w 2016 roku. Do dziś mieszka z żoną w Dąbrównie i nadal piecze ciasta.

 

Zobacz, jak sam wspomina dawne Dąbrówno i niełatwą historię swojej rodziny.

Bohater filmu

Author

Stanisław Kaźmierski

Stanisław Kaźmierski urodził się 17 kwietnia 1949 roku w Dąbrównie. Jego tata pochodził z Żuromina, a mama z Monachium. Po szkole podstawowej pan Stanisław uczył się do zawodu piekarza w Ostródzie. Do dziś mieszka z żoną w Dąbrównie i nadal piecze ciasta.