Maria Jabłonowska

Maria Jabłonowska wojnę oraz czas okupacji przeżyła na Wołyniu. W 1945 roku została przesiedlona do Olsztyna. Widok, jaki zastała po przyjeździe do miasta, był przygnębiający.

Maria Teresa Jabłonowska urodziła się w 1932 roku w miejscowości Mizocz na Wołyniu. Po rozstaniu rodziców wraz z matką przeprowadziła się do pobliskiego Zdołbunowa. Tu przeżyła całą wojnę. W 1945 roku Pani Maria i jej mama zostały przesiedlone do Olsztyna. Widok, jaki zastały po przyjeździe do miasta, był przygnębiający. Pani Maria nie bez emocji wspomina także trudne relacje między przesiedleńcami a mieszkańcami Olsztyna. 

Maria Jabłonowska jako dziecko często chorowała. Ze względu na konieczność leczenia w innych miastach wielokrotnie zmieniała szkołę. Mimo to ukończyła studia na wydziale mleczarskim Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Pani Maria zmarła w 2019 roku. Jej wspomnienia zachowały się w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur. 

Bohater filmu

Author

Maria Jabłonowska

Maria Jabłonowska wojnę oraz czas okupacji przeżyła na Wołyniu. W 1945 roku została przesiedlona do Olsztyna. Widok, jaki zastała po przyjeździe do miasta, był przygnębiający. Posłuchaj jej wspomnień, zachowanych w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.