Stanisław Sienkiewicz

Stanisław Sienkiewicz urodził się w Wilnie i na własnej skórze doświadczył wojny i okupacji. Zawodową karierę związał ze szkolnictwem w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie.

Stanisław Sienkiewicz urodził się 31 lipca 1936 roku w Wilnie jako syn nauczycieli Leona i Franciszki z domu Szaciłło. Miał trzy siostry. Naukę rozpoczął w czasie okupacji. Doskonale pamięta wojnę. Wspomina bombardowania Wilna i akcję „Ostra Brama”.

W 1945 r. rodzina Sienkiewiczów wyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane i osiedliła się najpierw w Lidzbarku Warmińskim, potem ostatecznie w Olsztynie. Po wojnie Stanisław Sienkiewicz kontynuował naukę w Niższej Szkole Muzycznej w Lidzbarku Warmińskim. W 1959 roku wraz z żoną podjęli pracę. Kolejnych dwadzieścia lat Stanisław Sienkiewicz przepracował w szkolnictwie w Olsztynie.

Bohater filmu

Author

Stanisław Sienkiewicz

Stanisław Sienkiewicz urodził się w Wilnie i na własnej skórze doświadczył wojny i okupacji. Zawodową karierę związał ze szkolnictwem w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Posłuchaj jego opowieści, zachowanej w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.