Jan Żabiński

Jan Żabiński przeżył piekło obozu Stutthof. Posłuchajcie jego opowieści, zachowanej w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Jan Żabiński przyszedł na świat we wsi Sępolino Czarne w powiecie przasnyskim. Ojciec pana Jana przed wybuchem II Wojny Światowej został powołany do wojska. Jan Żabiński, wraz z matką i czwórką rodzeństwa, trafił na roboty do niemieckiego gospodarstwa we Frydlandzie w obwodzie kaliningradzkim.

W 1945 roku rodzina trafiła do obozu Stutthof. Tu Jan Żabiński, jako 11-letni chłopiec, był poddawany eksperymentom pseudomedycznym. Dobrze pamięta rozmowy między więźniami i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością obozową.

Po wejściu Sowietów Jan Żabiński został zwolniony z obozu i wraz z rodzicami dotarł w rodzinne strony. Następnie przeniósł się na Ziemie Odzyskane. Poznał przyszłą żonę Jadwigę. Po ślubie Żabińscy przenieśli się do Gryźlin.

Posłuchaj jego opowieści o piekle obozu, zachowanej w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Bohater filmu

Author

Jan Żabiński

Jan Żabiński przyszedł na świat we wsi Sępolino Czarne w powiecie przasnyskim. Ojciec pana Jana przed wybuchem II Wojny Światowej został powołany do wojska.