Zenon Żabiński

Pan Zenon Żabiński dobrze pamięta dzień, w którym wybuchła II Wojna Światowa. Posłuchajcie jego opowieści.

Zenon Żabiński urodził się 20 września 1925 we wsi Dzierzgówek koło Przasnysza. Kiedy miał 4 lata, wyjechał z mamą do Francji. Rodzina wróciła do Polski w 1936. Pan Zenon dobrze pamięta dzień wybuchu wojny w 1939 roku.

W czasie wojny pan Zenon trafił do pracy u Niemców. Pracował m.in. przy kopaniu okopów. Po wojnie wrócił do rodzinnego Dzierzgowa. Do dziś wspomina ciężką pracę w polu i pomoc mieszkańców wsi. W latach 50. ubiegłego wieku władze komunistyczne wprowadziły obowiązkowe dostawy żywności z polskich wsi do ZSRR. Pan Zenon dobrze pamięta produkty, które musiał sprzedawać po bardzo zaniżonych cenach.

Zenon Żabiński zamieszkał we wsi Tułodziad w gminie Dąbrówno. Ożenił się i ma dzieci. Do dziś mieszka w Tułodziadzie. Jest jednym z bohaterów Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur. Zobacz, jak sam opowiada o swoim życiu.

Bohater filmu

Author

Zenon Żabiński

Zenon Żabiński urodził się 20 września 1925 we wsi Dzierzgówek koło Przasnysza. Kiedy miał 4 lata, wyjechał z mamą do Francji. Rodzina wróciła do Polski w 1936.