Krystyna Kopańska

Urodziła się rok przed końcem wojny. Dobrze pamięta, jak Mazury odbudowywały się po wojennych zniszczeniach. Przedstawiamy historię Krystyny Kopańskiej, jednej z bohaterek Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Krystyna Kopańska urodziła się 21 października 1944 roku w Nowej Wsi w gminie Rybno. W 1945 roku przeniosła się z rodzicami do oddalonego o 4 km Dąbrówna. Mimo trudnej sytuacji po wojnie, dzieciństwo pani Krystyny było pełne radości.

Rodzina Kopańskich zajęła dwa pokoje w starym, poniemieckim domu. Mieli też niecałe 3 hektary ziemi. W szkole podstawowej w Dąbrównie, do której uczęszczała pani Krystyna, uczyły się dzieci różnych narodowości, także miejscowi Mazurzy.

Pani Krystyna pamięta rynek w Dąbrównie, a także czasy, w których go odbudowywano. W latach 60. ukończyła szkołę rolniczą w Starych Jabłonkach. Później przez krótki czas pracowała w restauracji chętnie odwiedzanej przez handlarzy, którzy zjawiali się na czwartkowych jarmarkach i targach konnych.

W 1963 roku wyszła za mąż. Urodziła sześcioro dzieci. Do dziś mieszka wraz z mężem w Dąbrównie.

Bohater filmu

Author

Krystyna Kopańska

Krystyna Kopańska urodziła się 21 października 1944 roku w Nowej Wsi w gminie Rybno. W 1945 roku przeniosła się z rodzicami do oddalonego o 4 km Dąbrówna.