Kroniki z Warmii i Mazur – archiwum smaków

Smaki dzieciństwa, nawet najbardziej odległego towarzyszą nam przez całe życie.

Dzieciństwo – czas odkrywania świata to czas przeżywany niezwykle intensywnie. Świat zapamiętany z dzieciństwa, przefiltrowany przez los, po wielu latach wciąż zdaje się być bezpieczną, magiczną krainą. To, co pamiętamy zwykle ma jakiś smak – ciasta pieczonego na świąteczny stół, tradycyjnych, świątecznych potraw i obyczajów, czy pajdy gorącego chleba. Ludzie, którzy przyjechali po wojnie na Warmię i Mazury, te niezwykłe smaki dzieciństwa niosą w pamięci przez życie, by dziś po wielu latach wrócić do wspomnień związanych z potrawami podawanymi na rodzinnych stołach.

Kutia, chrusty, makowe ciasteczka. Placki i babka ziemniaczana. Kołduny, śliżyki i kulebiak. To nazwy i przepisy przywiezione na Warmię i Mazury przez osiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, ale i przez przybyszów z centralnej Polski, którzy po wojnie znaleźli tu swój dom.

Zobacz, jak ci, którzy los rzucił na Warmię i Mazury oraz ich przodkowie opowiadają o tradycyjnych przepisach, które zapamiętali z rodzinnych domów.

Bohater filmu

Author

Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur

Naszym celem jest zachowanie pamięci osób związanych z rejonem Warmii i Mazur poprzez scalenie rozproszonych w regionie zbiorów audiowizualnych oraz nagrywanie nowych relacji z najstarszymi żyjącym pokoleniami mieszkańców Polski północo-wschodniej.